• A BÚCSI KEREKFÜZES GYERMEKNÉPTÁNC-CSOPORT

        Népi gyermekjáték és tánc az iskolában

        Az iskolánkon 3. éve tudatosabban foglakozunk a népi gyermekjátékokkal. Az első évben az iskola kerettanterv részeként, tanóra keretén belül Kajtár Katalin tanító néni foglalkozott az első két osztállyal. A következő évben Juhász Brigitta vette át a stafétát, akit Kényi Anna a szülői munkaközösség vezetőségi tagja kért fel, hogy folytassa szakköri tevékenység keretén belül az alsó tagozatos diákokkal. El lehet, mondani, hogy igazán akkor jött létre ez a csoport, amikor fel vette a Bóbita nevet és két meghívásnak is eleget tett, illetve a falunapok ünnepi műsorában is megmutatkozhatott. A csoportvezető gyermeket várt, ezért nem tudta vállalni a következő iskolaévében a folytatás. Ekkor én vettem át a csoportot. Nem kötelező óraként, tanórák után, hetente készültünk a gyerekekkel. Először a szüreti ünnepség műsorában volt lehetőségük nagy közönség elé lépni, ahol Molnár Orsolya, 8. osztályos és Szűcs Liza 7. oszt. tanuló segítségével egy szüreti játékokat adtunk elő nagy lelkesedéssel. A szülőknek köszönhetően fellépő ruhák, nadrágok kőszültek, amelyekért ezúttal is hálásak vagyunk. Úgy döntöttünk, hogy a csoporttagok „családi kincsei” közt felkeressük a citerákat, hisz a községben hagyománya volt a citeracsoportnak is. Takács Laci bácsinak köszönhetően 2 régi citera is újjászülethetett. A csoport következő fellépésein - melyekre a karácsonyi műsorok keretén belül került sor először a nyugdíjas lakosok előtt majd az iskolában – a citerák is életre keltek és a gyerekekkel közösen új énekeket zenghettek. A következő fellépésre se kellett sokat várni. Március 15-én - nemzeti ünnepünkön – népviseletbe öltöztünk és elénekeltük Gyulai István Örökségünk című szerzeményét gitárok kísérete mellett. Anyák napjára - Orsi segítségével – csallóközi polgári táncokat tanulta be a csoport. Ezt követően két gyermeknéptánc-fesztivál meghívásának tettünk eleget. Először Farnadon, ahol a fesztivált táncház követte, majd Ipolyszalkán. A fellépésekkor már új névvel szerepeltünk. A szülőkkel közös megegyezés után felvettük a volt búcsi táccsoport és a dűlőnevünk megnevezését a Kerekefüzes nevet. Az iskolaév végére is kaptunk egy felkérést, melyre napi rendszerességgel készültünk új tánccal is. A Felvidéki Rockszínház az Urunk László! Téged áldunk! Legendák nyomában! című új rockoperájában moldvai tánclépésekből és a csalóközi táncokból összeállított koreográfiát adtunk volna elő. Az első búcsi fellépésre az esős idő miatt nem került sor, de még lesz rá lehetőség a jövőben, ha a csoport tagjainak és szüleinek lelkesedése ki fog tartani.

        Ezúton is szeretném megköszönni a község és a szülői munkaközösség anyagi támogatását, a szülők és Molnár Orsi segítségét és a gyermekek lelkesedését. A jövőben is szeretettel várunk további gyerekeket a 17 tagú KEREKFÜZES gyermeknéptánc-csoportba.


         

        A Kerekfüzes gyermek néptánccsoport énekszóval és szüreti tánccal hívogatta az érdeklődőket az idei szüreti felvonulásra. Először a község újtelepi lakosait hívogattuk, akik "terülj-terülj" asztalkával és hálás tapssal fogadták a gyerekeket. Kisvonattal jártuk az utcákat, a vonaton elkísértek bennünket a bényi hagyományőrzők is. Bulcsu vezér szobránál a Csemadok énekkara és a tűzoltók, a Szent István parknál az óvodások is csatlakoztak a szüreti menethez. A felvonulók énekszóval érkeztek a Vintop Karkó étteremhez, a szüreti ünnepség helyszínéhez.

         

         

        A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége támogatásával a Kultúráért és Turizmusért Társulás (KTT) szervezésében a nagycsaládosok, a Kerekfüzes tánccsoport valamint a társulás tagjai lehetőséget kaptak egy gömöri tanulmányútra, fellépésre és a népviseletes babcsaládok egy részének a bemutatására.

        Először meglátogattuk Szklabonyán a Mikszáth-emlékházat. A múzeum udvarán népi játékokat is játszhattak a legkisebbek. A következő állomás helyszíne Alsósztregova volt, ahol megtekintettük a Madách kúriát. Medvesalján, pontosabban Egyházasbást községben fellépett a Kerekfüzes, és bemutatták a népviseletbe öltöztetett babacsaládokat is. A vacsora és a szállás Gömörhorkán volt. Másnap, szombaton, a reggeli után az aggteleki cseppkőbarlangot tekintettük meg. Ebéd után egy ardódi családi délutánra voltunk hivatalosak. Megnéztük a kis község falumúzeumát és kis evangélikus templomát. Ezt követően a tánccsoportunk fellépésére került sor, ahol egy citerával kísért népdalt, polgári táncokat és az Örökségünk című dalt adtuk elő. A bemutató után a gyerekeknek kézműves foglakozással kedveskedtek. Az érdeklődők meghallgathatták Tömöl Gabriella előadását is A zene fontossága a gyermeknevelésben címmel.

        Hazaindulásra késő délután került sor.