Baskin: Šport každému bez hraníc

V spoločnej organizácii Basketbalová Akadémia Lenke Kiss so sídlom v Budapešti a Základná škola Mihálya Katonu v Búči sa uskutočnil v galérii a telocvični workshop, ktorý predstavil športovú disciplínu baskin.

Riaditeľka školy Andrea Győző v príhovore povedala, že škola nemá basketbalovú tradíciu, ale od roku 1994 tradične organizuje atletický deň.

Odborný tréner Balázs Rosta predstavil prítomným hru baskin, ktorý vytvorili v roku 2006 v Taliansku. Cieľom baskinu je, aby sa hráči s rôznymi telesnými a duševnými schopnosťami v rovnakej miere a rovnakým významom zúčastnili hry. Cieľom je, aby sa nie hráči prispôsobovali k tejto športovej disciplíne, ale aby sústava pravidiel nasledovala rôznorodosť zúčastnených.

328-násobná maďarská reprezentantka v basketbale Lenke Kiss o filozofii akadémiie povedala, že cieľom združenia je, aby nadaní športovci a tí, ktorí sú schopní vykonávať vrcholový šport dostali všetky podmienky, aby sa mohli neskôr vo vyšších súťažiach upevňovať. Tak vychovávajú svojich hráčov, aby neskôr žili zdravým, športovým životom, aj vtedy, keď sa im nepodarí hrať v špičkových súťažiach. Nadaní hráči a tí, ktorí by radi súťažili sa môžu dostať do  družstva basketbalovej školy Kenguru. Pri výchove dorastu je kľúčovou prioritou súťaženie. V  družstvách akadémie poskytujú príležitosť hrať každému registrovanému hráčovi.

Katalin Tóth Dr. Kälbli prednášala o inklúzii v športe.

Na konci sa uskutočnila praktická ukážka v telocvični so športovcami akadémie.

Podujatie sa uskutočnilo podporou Spoločnosti s ručením obmedzeným na európskom území Ráb-Dunaj-Váh v rámci konkurzu Baskin: Šport každému bez hraníc maloprojektný základ, ktorý je registrovaný pod číslom SKHU/WETA/1901/4.1/346.

20. február 2022