Madárles
VII. Madárlesabúcsi Katona Mihály Alapiskolában -program:
2014. április 22.kedd
1730 Megnyitó a galériában
Amatőr fotósok természetfotóinak kiállítása
Iskolásaink rövid kultúrműsora
ezt követően: Az Orion csillagkép – Aradi Lajos előadása
2000- csillagászat a focipályán
2014. április 23.szerda – az erdő napja
800-1200 Madármegfigyelés az Oláh-erdőben
1400- 1415 A nyírfa vérzése - diákjaink előadása
1415 Katona Mihályelőadása: Az erdő madarai
1530 Sándor Csaba tanárelőadása:Ragadozó madaraink megfigyelése élőkamerák segítségével
1700-1800 Katona Mihályelőadása: A vizek és vízpartok madárvilága
2014. április 24. csütörtök – a vizek napja
700- 1400 Kirándulás az Ipoly-torkolathoz és a Libádi Halastavakhoz – a madárles résztvevőinek
900-1200 Szemétgyűjtés a faluban a Föld Napja alkalmából – az iskola többi tanulójának
1400 Gúgh János ornitológuselőadása: Gyurgyalagok és partifecskék életmódja
1500-1800 Barátunk az erdő – interaktív előadás – ErősnéDobson Zsófia, a Kemencei Erdei Iskolavezetője
1900 Kovács Károly előadása: Csillagképek
2030 Csillagászat a focipályán
2013. április 25. péntek – a lakóhelyünk napja
700-1130 Madármegfigyelés a faluban
1200 -1300 Bucz Veronika ornitológus előadása: 2014 a gólyák éve – A gólya egy éve
1400-1530 Madármegfigyelés a Háromméteresnél, és a Kerekfüzesben
1600 - 1800 A Bánáti Nagyhomok c. természetfilm vetítése, beszélgetés a film készítőivel
Egretta Természetfotós Csoport - Újvidék
1800 -2000 Tábortűz a tóparton, közben madármegfigyelés a Halastó partján és a Löszfalnál
Egy madárles-tábor 5 éves tapasztalata
A Katona Mihály Alapiskola Madárles-táborának 5 éves tapasztalatait szeretném megosztani mindazokkal, akik időt és fáradtságot nem sajnálva olyan élményeket szeretnének nyújtani diákjaiknak, mint amilyenekben az elmúlt 5 év tavaszán a búcsi diákok részesülhettek.
A Katona Mihály Alapiskola Madárles-táborának 5 éves tapasztalatait szeretném megosztani mindazokkal, akik időt és fáradtságot nem sajnálva olyan élményeket szeretnének nyújtani diákjaiknak, mint amilyenekben az elmúlt 5 év tavaszán a búcsi diákok részesülhettek.
Néhány évvel ezelőtt Lukács Ágnes budapesti földrajztanár, aki iskolánk névadójának, Katona Mihálynak a munkásságát kutatja, elhozta hozzánk a kunszentmártoni madártudóst, Katona Mihályt. Akkor reménykedtünk benne, hogy a sport- és a matematikai, valamint a történelmi tehetséggondozás mellett megalakulhat egy olyan műhely is iskolánkban, amelyben környékünk természeti kincseire hívhatjuk fel tanulóink figyelmét.
Ez a műhely immár 5. éve nagyszerűen működik. Azóta minden tavasszal van az iskolaévnek pár olyan napja, amikor tanulóinknak még az sem számít, hogy korábban kell kelni a megszokottnál, szívesen jönnek iskolába. Reggel korán indulnak a természetbe megfigyelni a madarakat különféle élethelyeken. Ha csak a számokat nézzük, az elmúlt 5 évben a táborban megfordult csaknem 100 gyerek, több mint 10 szakember, a megfigyelt madárfaj száma 92. Ettől viszont sokkal fontosabb, ami a számok mögött van.
Fáradtságos és időigényes munkáról írtam a beszámoló elején. A tábor megvalósításához minden résztvevő munkájára egyaránt szükség van. A gyerekek, akik részt kívánnak venni a táborban, plakátokat, bemutatókat készítenek. A téma szabad, a lényeg, hogy a természettel kapcsolatos legyen. A szakemberek komoly felkészüléssel nagyon színvonalas előadásokat készítenek a hallgatóságnak. A szervezésbe besegít a helyi vadászszervezet is. Az iskola kollektívájára sem kisebb feladat hárul, mint bebiztosítani a feltételeket a tábor gördülékeny lebonyolításához. De minden fáradtságot feledtet az az élmény, amelyet a madármegfigyelés nyújt. Ülni a tóparton, hallgatni a madarak énekét, figyelni, ahogy a tó vizére leszállnak, távcsővel megkeresni a fészküket, megcsodálni a násztáncukat, vagy a harcukat a területért, a vadászatukat, mind-mind feledhetetlen élmények. Számunkra, tanítók számára a legnagyobb élmény, hogy mennyi mindent elsajátítanak tanulóink egy-egy ilyen megfigyelés alkalmával.
A tábor akkor sikeres igazán, ha az egész kollektíva magáénak érzi, ezért igyekszünk úgy megoldani a tanítói kíséretet – felügyeletet, hogy a biológia-szakos Csákvári Zoltán és erdőmérnök-tanár Sándor Csaba mellett minél több kolléga kivehesse benne a részét, megtapasztalhassa az élménypedagógia nyújtotta sikereket. Pályázatokon nyert pénzből tudtunk távcsöveket, valamint szakkönyveket vásárolni, amelyek segítik a madarak megfigyelését, azonosítását. A tábor alkalmával bejárjuk a falu különféle élőhelyeit – vízpartot, erdőt, szántóföldet, lakott területet és a szikes területeket. Ebben az évben már második alkalommal a falu határán kívülre is elmentünk, tavaly a Duna és a Zsitva madárvilágát figyeltük meg, idén pedig a köbölkúti Párizsi mocsarak élővilágát, Medveď Matej vezetésével. Jövőre a Burda hegység erdeibe készülünk.
Sikerként könyveljük el, hogy Katona Mihály mellett már hazai madártudóst is sikerült bevonnunk a tábor megvalósításába Gúgh János, a Szlovák Ornitológiai Intézet munkatársa személyében. Szakértelmének köszönhetően még többet megtudunk régiónk élővilágáról. Az idei alkalommal a legnagyobb sikert a gyerekek körében Bucz Veronikának, a Dunamenti Múzeum zoológusának előadása aratta. Az előadás alkalmával a gyerekek megnézhették a múzeum kitömött madárállományát, valamint a hozzájuk tartozó fészkeket és tojásokat.
A tábor programjához szervesen hozzátartozik a csillagászkodás. Szintén Kunszentmártonból jutott el hozzánk Kovács Károly amatőr csillagász. Ő több mint 20 éve kémleli az égboltot társaival együtt. Tapasztalatait szívesen osztja meg velünk évről évre, olyannyira, hogy már követői is akadtak itt helyben. Egy lelkes kis csoport pár éve egyre nagyobb szakértelemmel és jobb technikával felszerelve kutatja az égbolt csodáit. Iskolánk is birtokol egy távcsövet, amelyet Pugner Kálmán szintén amatőr csillagásztól kaptunk ajándékba. Idén ez a távcső hozta hozzánk közelebb a Holdat, a Vénuszt, a Szaturnuszt s még számos más érdekes látnivalót. A tóparti szalonnasütéssel egybekötött csillagmegfigyelés iránt nagy érdeklődés volt, nemcsak a tábor résztvevői, de a falu lakosai köréből is.
A madárles-tábornak számos hozadéka van az elmúlt 5 évre visszatekintve. A szervező pedagógusok, a résztvevő gyerekek szülei, a csillagászok, vadászok, a további segítő és támogató civil szervezetek képviselői lelkes csapattá alakultak, a falu közösségét erősítve ezzel. A madarakkal és a természetvédelemmel nemcsak ezen a pár napon foglalkozunk, az egész év során akad tennivaló ezen a téren. Számos tevékenység kapcsolódik ehhez a rendezvényhez, pl. a madáretetők és fészkelő odúk készítése, fecskefészkek feltérképezése, szemétszedés a falu határában évről évre megvalósulnak. Ezzel is próbáljuk segíteni Katona Mihály kutatómunkáját, amelyet 5 éve itt végez, és amelyről kiadványt szeretne írni egy könyv formájában, Búcs élővilága címmel. Megvalósításra vár még egy nagy tervünk, egy tanösvény kialakítása a halastó körül, amelyhez a szakmai és erkölcsi segítséget megkaptuk, már „csak” az anyagi hátteret kell hozzá bebiztosítanunk.
Bízom benne, hogy ez a fajta a tevékenységünk jó gyakorlatként például szolgálhat, aki szeretne hasonló munkát végezni iskolájában, csak bíztatni tudjuk, és szívesen segítünk neki.
Győző Andrea
A búcsi Katona Mihály Alapiskola igazgatósága szeretettel hív minden érdeklődőt a
3. Madártáborba, amely 2010. május 3-a és 7-e között kerül megrendezésre
Május 3. - hétfő
1300 Kiállítás megnyitó
Május 4. - kedd
700 – 1000 Madármegfigyelő túra (Háromméteres, Kerekfüzes)
(Katona Mihály vezetésével)
1000 – 1200 Előadás (Katona Mihály: Költöző madarak)
1400 - 1700 Odu készítés I.
1700 - 1800 Előadás (Kovács Károly csillagász előadása: Ember a Holdon)
1845 – 2000 Madármegfigyelő túra (Falu, Kutyahegy, temető)
2030 – tól Ismerkedés a távcsövekkel (kedvező időjárás esetén csillagmegfigyelés az iskola környékén)
Május 5. – szerda
700 – 1000 Madármegfigyelő túra (Peresi erdő)
1000 – 1100 Előadás (Sándor Csaba: Sólymok, ragadozó madarak)
1100 – 1200 Előadás (Katona Mihály: Érdekes madarak I. rész)
1400 - 1630 Odu készités II.
1645 – 1800 Madármegfigyelő túra (halastó, pincék)
1900 – 2000 Előadás (Katona Mihály: Érdekes madarak II. rész)
2030 – tól Csillagles
Május 6. – csütörtök
700 – 1000 Túra ( Hortobágy, rétek, mezők)
1030 – 1045 Előadás (A felvilágosodás kora – diákok előadása)
1045 – 1200 Előadás (Lukács Ágnes: A felvilágosodás gyermekei)
1400 – 1500 Filmvetítés (Gyöngyvirágtól lombhullásig)
1600 – 1730 Előadás(Sidó Szilveszter állatorvos előadása)
1800 Tábortűz a tónál és madármegfigyelés
Május 7. – péntek
800 – 900 Előadás (Katona Mihály: Érdekes madarak III. rész)
930 A búcsi halastó – diákok előadása
945 Verseny, összefoglaló, kiértékelés
1130 Zárás
Fedezzük fel együtt a tavaszt!
A Tavaszi madárles program nem más, mint egy játékos madármegfigyelés. Először is köszönet azoknak a gyerekeknek és felnőtteknek, akik minden tavasszal nyomon követik a tavaszt jelző madarak megjelenését Európa országaiban. Ha te is részt akarsz venni ebben a programban, könnyű dolgod van. Csupán regisztráld minden év tavaszán az első madár megfigyeléseidet. Menj ki a szabadba, keresd a négy, a tavasz kezdetét jelző madárfajt - a kakukkot, a füsti fecskét, a sarlósfecskét és a gólyát-, és ha bármelyik fajt látod, regisztráld azon a honlapon, melyet a képre kattintva elérhetsz. Mi minden évben nyomon követjük a beérkező megfigyeléseket a tavasz közeledtéről, és megkeressük azt a hetet, amikor a legtöbben látták az első madarukat. Ezek az információk pedig abban segítenek nekünk, hogy minél többet megtudjunk a madarak vonulásáról Európa-szerte. Böngészd át az eredmények oldalát, hogy lásd, milyen felfedezéseket tettünk ezidáig!
Tavaszt hozó gólyamadár
„Sándor – József – Benedek zsákba hozzák a meleget”
Itt a tavasz, itt a gólya jötte ismét,
ki hangos kelepelője lett a háztetőnek újra már.
Itt vagy újra nálunk te szép csodálatos
gólyamadár.
Kedves gólyamadár már a bölcsőmből láttalak,
hogy hogyan hasítod a légteret.
Mikor nagyobbacska lettem már,
láttam büszke, méltóságteljes, kimért léptedet.
Megértettem a te divatos,
egyszerű öltözékedet.
Későbbikben újra szemügyre vettelek
és csodáltam röptedet, ahogy csigavonalban keringsz a kék ég alatt.
Csodáltam családodat, ahogy a te gondoskodásoddal
felnőttek az ég alatt.
Szeretlek te szép gólyamadár,
hisz szívembe örökre bezártalak már.
Édesanyám mesélte,
hogy te hoztál a kéményen át engemet.
Nehéz voltam neked?
– te szeretetre méltó gólyamadár.
Köszönöm, hogy akkor meghoztál, te nagy madár.
Katona Mihály Kunszentmárton 2009
A búcsi halastó környéki kaszálók, legelők és a szikes gazdag madárvilágnak adnak otthont. A gyermekek túráik során olyan madarakkal ismerkedhetnek meg és kerülnek közel a diákok, melyeket eddig talán természetfilmekről sem ismertek.
A búcsi Katona Mihály Alapiskola igazgatósága szeretettel hív minden érdeklődőt a 2. madártáborba, amely 2009. május 5-e és 7-e között kerül megrendezésre
A program a következő:
Május 5. – kedd
1600 – 1900:
Madármegfigyelés a természetben
Katona Mihály madártudós vezetésével
1930 – 2100:
A távcső fejlődése az elmúlt 400 évben
Kovács Károly csillagász előadása
Május 6.–szerda
700 – 1000:
Madármegfigyelő túra
1400 – 1600:
Miért költöznek el a madarak?
Katona Mihály előadása
1700 – 1900:
Madármegfigyelő túra
1930 – 2100 :
Környékünk madarai
Sidó Szilveszter állatorvos előadása
Május7.-csütörtök
700 – 930:
Madármegfigyelő túra
1000 – 1200:
Madarak védelme – Madárbarát kert
Katona Mihály előadása
1400 – 1500:
Bél Mátyás és Katona Mihály öröksége
Lukács Ágnes előadása
1600 – 1900:
Madármegfigyelő túra
1930 – 2100:
Kalandozás a Naprendszerben
Kovács Károly csillagász előadása
Az előadásokra a Katona Mihály Alapiskola éttermében kerül sor.
A madármegfigyelésen pályázat útján kiválasztott tanulóink vesznek részt, de további felnőtt érdeklődőket is szívesen látunk.