Galéria
„Minél nagyobb hangsúlyt kap a technológia a világban,
annál égetőbb szükség támad a művészekre és a költőkre.”
A 2010-2011-es tanévben iskolánk galériája nem csak képzőművészeti kiállításoknak, hanem a zenének és különböző előadásoknak is otthont adott.
Október 6-án Zsapka Attila Töredék-Radnóti est című zenés előadására került sor. A műsor előtt Pelle István tanító bácsi előadásával megemlékeztünk az aradi vértanúkról.
November 5-e és 7-e között került megrendezésre a XI. Katona Mihály Napok. A rendezvénysorozat keretében a galériában a gútai Magán Szakközépiskola diákjainak munkáiból összeállított kiállítás volt megtekinthető, valamint egy rendhagyó zene és honismereti órára került sor Mács Katalin és Benedek László vezetésével.
December 17-én a Felvidék-szerte népszerű Kicsi Hang koncertjére került sor. Közben mindenki megnézhette a volt diákjaink munkáiból összeállított kiállítást.
Március 13-án Fába vésett történelem címmel Vitéz Nagy János László munkái kerültek a galéria falára. A kiállítást Feszty Zsolt méltatta valamint közreműködött Sidó Szilveszter, Gróf Tamás és Vasas Sándor.
Május 3-a és 5-eközött a már hagyományosnak mondható 3. Madártáborra került sor. A tábor alkalmából a galériába több előadásra került sor. Meghallgathattuk Zombori Ottó csillagász, Kovács Károly csillagász Ember a Holdon, Sándor Csaba tanár úr Sólymok, ragadozó madarak, Katona Mihály ornitológus Költöző madarak valamint Gúgh János ornitológus előadásait.
Áprilisi hónapban a Gömöri Fotóklub munkáiból tekinthettünk meg egy kiállítást Világunk címmel.
Június 1-én gyermeknap alkalmából japán gyermekrajzok kiállítására került sor.
A galéria célja, hogy iskolánk tanulói számára hozzáférhető közelségbe kerüljenek különböző fotó- és képzőművészeti alkotások, valamint olyan előadásokat hallgassanak meg, melyek tudásukat gyarapítják.
Bruszi Renáta, 2011
Házsongárdi séta
Az átadásra került új iskolaépület emeleti folyosója iskolai funkciója mellett kiállítótér – galéria is. Igaz örömünkre szolgál ez, hisz a galériának köszönhetően gyermekeink mindennapi életének természetes eseményei lehetnek a majdani kiállítások és bemutatók, amelyeket ezentúl rendszeresen megrendezünk. S hogy mit jelenthet ez a lehetőség, amikor az iskolában megismerhetik az alkotó művészt, illetve szellemi hagyatékát és hogy mit jelenthet ez a lehetőség az erkölcsi, a hazafias, a történelmi, a vallási, az esztétikai nevelés terén, azt most még csak sejtjük, de azt tudjuk, hogy ezen a téren megszűnik az eddigi hátrány, ami a kulturális központoktól való távolságból és a szűkös anyagiakból adódott.
A Katona Mihály Alapiskola kiállítótérségét Görföl Jenő – Böröndi Lajos HÁZSONGÁRDI SÉTA című kiállításával nyitottuk meg. A képek arról beszélnek, amit a II. KMN célja – múltunk, történelmünk kutatása, megismerése és megismertetése.
A rendhagyó kiállítás szellemi óriásainkat idézi a hozzájuk-róluk írt versekkel, vallomásokkal Böröndi Lajos tollából és síremlékeik fényképeivel. Görföl Jenő élménybeszámolóját és rendhagyó történelemóráját a házsongárdi temetőről és a benne nyugvókról, a „nemzet emlékezetéről” Bárdos Ágnes gazdagította többek között Dsida Jenő, Szenczi Molnár Albert, Vas Albert, Apáczai Csere János és Böröndi Lajos műveinek művészi előadásával.
A kiállítás megnyitását, az előadókat nagy figyelemmel és érdeklődéssel kísérték gyerekek és felnőttek egyaránt. A megindító, gazdag szellemiségű kiállítási anyagot egy bensőséges ünnepséggel ajánlottuk a nagyközönség szíves figyelmébe.
Molnár Katalin, 2001
http://kmaibucs.edupage.sk/photos/?photo=album&gallery=30
2010.november 5-15-ig Kiállítás a gútai Magán Szakközépiskola diákjainak munkáiból FELHÍVÁS
Ez évben ünnepeljük névadónk szülletésének 245-dik évfordulóját, valamint a tiszteletbeli név felvételének 10. évfordulóját. Az ünneplések kicsúcsosodását a X. Katona Mihály Napok rendezvénysorozatunk jelenti majd október eleje és november eleje közötti időben.Mivel Katona Mihály neve több szempontból is rendkívüli üzenet hordozója lehet, ezért azt kérjük a művészektől, hogy bármely nekik megfelelő technikával max. 50x70 cm méretben próbálják meg megfogalmazni a „Tanulás, Tudás, Tudomány“ ma éppen nem túl népszerű fontosságát, valamint az ehhez a témához kapcsolható véleményüket Katona Mihályról.Mivel Katona Mihály nem túl ismert egyénisége a mai tudományos világnak sem, ezért minden érdeklődőnek szivesen rendelkezésére bocsátjuk a rendelkezésünkre álló ismereteket, tényeket.
Csupán három dologra hívnánk fel a figyelmet:
-
Erdélyben Szatmárnémetiben született.
-
Debrecenben, Frankfurtban, Jénában, Lipcsében tanult.
-
1796-tól az akkor épülő komáromi református főiskola rektora hét éven át
1803-tól búcsi lelkész , az itt töltött közel 20 év során alkotta meg azokat a műveket, melyekkel bevonult a magyar földrajztudomány úttörői közé.“ A XVIII. század második felében a természettudományok virágzása igen sok analitikus megfigyelést eredményezett. A sürgető és szükséges szintézist, amely egyben a földrajz további fejlődésének útjait is megjelölte egyetlen, egységes (hologaeikus) földtudomány szellemében, a tudománytörténet megállapítása szerint, Kosmosában Humboldt készítette el. A magyar önismeret, nemzeti értékeink megbecsülése... követeli meg tőlünk, hogy ezt a tudománytörténeti megállapítást helyesbítsük. A hologaeikus szintézist már Humbolt előtt hirdette és igyekezett megvalósítani két kitűnő magyar geográfus, Varga Márton és Katona Mihály. Ők ketten a magyar geográfia Humboldtjai. Hogy az egyetemes gepográfiában is nagy jelentőségű, magyar vonatkozásban pedig döntő fontosságú munkásságukról a küllföldi nem, vagy csak alig szerzett tudomást, annak az az oka, hogy a kor szokásaitól eltérően nem latinul, hanem, mint könyveik bevezetőjében hangsúlyozzák – a nemzeti művelődés szolgálatában magyarul írták meg munkáikat... Valóban, ők a magyar természeti földrajz igazi, a szó tudományos értelmében vett alapítói.“1
A nemzeti művelődés felemelésének szükségességét hangsúlyozta Katona Mihály is „A föld mathematicai leírása“ című művének előszavában: “Volt idő, amelyben, majd úgyszólván az egész tanítás a mi iskolánkban, minden különbség nélkül ... csupán csak a deák nyelv tanításában állott ... a Föld leírása... csak úgy mellesleg taníttattak... A szerző egy gimnáziumnak fundálója, tanítója és igazgartója volt valaha, most pedig hivatalánál fogva mintegy 50 iskolák inspektora... Ilyen célból titulálta ezt így:“ Felsőbb oskolkákbéli tanulók s alsóbb oskolákbéli tanítók... számára“ ...
Egész sor tudományos kérdést dolgozott fel, amelyek sajnos csak kéziratban maradtak az utókorra. Így a Physika, Geographia, Logika, Antropológia hiába várták megjelenésüket, nem akadt kiadásukhoz megfelelő támogató. Több szerencséje volt a „Közönséges természeti földleírás” című munkájával, melyet a csurgói kollégium megbízásából írt meg.2)
A felhívásra készült munkákat 2009 szeptember 25 –ig kérjük elküldeni az iskola címére:
Katona Mihály Alapiskola
Főutca 503
946 35 Búcs
Szlovákia
A kiállítás október 2-től november 11-ig lesz megtekinthető az iskola galériájában hétköznapokon reggel 8,00-tól délután 16,00 óráig, szombaton és vasárnap csak csoportok számára megegyezés szerint.
-
Erdélyben Szatmárnémetiben született.