Digi STE(A)M Akadémia: Az innováció és tanulás élménye – STE@M akadémia
A Digitális FABrikáló Műhely 2024-ben egy átfogó, inspiráló programot indított útjára Digi STE(A)M Akadémia néven, melynek célja a digitális készségek és a STE(A)M szemléletmód széles körű népszerűsítése volt. A program sokszínű eseményei és tevékenységei gyermekek, pedagógusok és a szélesebb közösség számára egyaránt kínáltak értékes élményeket és tanulási lehetőségeket. Az alábbiakban bemutatjuk a projekt legfontosabb állomásait és eredményeit.
STEAM foglalkozások és szakkörök
A helyi közösség iskoláiban elindított STEAM szakkörök voltak az egyik legfontosabb elem a program során. Ezek a foglalkozások lehetőséget biztosítottak a diákoknak arra, hogy elmélyítsék tudásukat olyan témákban, mint a digitális tervezés, 3D nyomtatás, robotika, valamint a programozás alapjai. A szakköröket a Digitális FABrikáló Műhely támogatásával valósították meg, és az oktatási intézményekkel való együttműködés biztosította a hosszú távú fenntarthatóságot.
Online TeachMeet pedagógusok számára
Az Online TeachMeet esemény különleges alkalmat nyújtott a pedagógusoknak arra, hogy megosszák egymással tapasztalataikat és jó gyakorlataikat. A résztvevők bemutatták, hogyan alkalmazzák a digitális eszközöket a tanítási órákon, és inspirációt merítettek egymás módszereiből. Az esemény online formája lehetővé tette a széles körű részvételt, ami különösen nagy érdeklődést váltott ki.
Offline workshop az Európai Kutatók Éjszakáján
Az Európai Kutatók Éjszakája alkalmából a Digitális FABrikáló Műhely offline workshopot szervezett a helyi diákok számára. Az alkalmon elsősorban fizikai és kémia kísérletek bemutatására került sor, melyet a diákok egymásnak mutattak be. A kísérletek bemutatásának kidolgozásában a mesterséges intelligencia is segédezett. A rendezvény nemcsak a tudomány iránti érdeklődést növelte, hanem az aktív részvétel révén segítette a gyakorlati készségek fejlesztését is.
Online és offline workshopok diákoknak és tanároknak
A program részeként több online és offline workshopot is szerveztek, amelyek célja a digitális kompetenciák fejlesztése és a STEAM területek népszerűsítése volt. Az online események lehetővé tették a földrajzilag távoli résztvevők bekapcsolódását, míg az offline workshopok az eszközökkel való közvetlen interakciót tették lehetővé. Ezek a foglalkozások az élményszerű tanulás jegyében zajlottak, és mind a tanulók, mind a pedagógusok számára maradandó élményeket nyújtottak.
1. STE(A)M Nap
A projekt legkiemelkedőbb eseménye az 1. STE(A)M Nap volt, amelyet nemzetközi szinten is nagy érdeklődés övezett. A búcsi Vintop Karkó Panzióban megrendezett esemény során a résztvevők különféle interaktív foglalkozásokon vehettek részt, ahol bemutatásra kerültek a STEAM világának legmodernebb technológiái.
Főbb programpontok:
- Motivációs előadások: szakértők osztották meg gondolataikat a STEAM oktatás jövőjéről.
- Workshopok: robotépítés, programozás, digitális modellezés.
- Diákprojektek bemutatása: a tanulók saját alkotásaikkal mutatták meg, hogy a STEAM miként ösztönzi a kreativitást és az innovációt.
Eredmények és tanulságok
A Digi STE(A)M projekt jelentős hatást gyakorolt mind a résztvevő diákokra, mind a pedagógusokra.
- A tanulók számos digitális készséget sajátítottak el, mint például a 3D tervezés és robotprogramozás.
- A tanárok új módszertani eszközöket ismertek meg, amelyeket a mindennapi oktatásban is alkalmazhatnak.
- A közösség szemlélete is változott: a STEAM nemcsak egy trend, hanem egy olyan út, amely a jövőbe vezet.
----------------------------------------------------------------------------------------
STEAM Krúžok pre dievčatá
Občianske združenie Dieľňa Digitálnej FABrikácie na našom škole v šk.roku 2023-24 úspešne zrealizoval projekt "STEAM krúžok pre dievčatá". Aktivity projektu zahŕňali týždenné STEAM workshopy, spoluprácu s inými školami, vytvorenie mentorského programu a organizáciu vedomostných súťaží pre dievčatá vo veku 8-14 rokov. Vďaka projektu sa podarilo zvýšiť záujem dievčat o STEAM vzdelávanie, rozvinúť ich technické a kreatívne zručnosti a posilniť komunitu.
Prjektový deň - Girls day
V miestnej základnej škole sme uskutočnili náš STEAM Deň (deň projektu), kedy sa študenti zúčastňujúci na krúžku dokončili svoje projekty a na záver dňa ich verejne prezentovali študentom a pedagógom školy. Po dni projektu sme usporiadali podujatie s názvom "Otvorená dielňa STEAM", počas ktorého sa v rámci "Stretnutia bývalých študentov" na škole predstavili realizované mikroprojekty.
STEAM Day - regionálny projektový deň
Regionálne sme uskutočnili náš STEAM Day, kde tímy tvorivých tímov škôl v rámci piatich hodín realizovali svoje vlastné mikroprojekty a predstavili ich ostatným a záujemcom. Počas tohto podujatia sme tiež poskytli priestor na diskusiu o integrácii STEAM vzdelávania do verejného školstva pre učiteľov, inštruktorov a vedúcich pracovníkov škôl a inštitúcií.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Micro:bit v Dielni Digitálnej FABrikácie
Nadácia Pontis - Telekom pri Nadácii Pontis támogatásával valósult meg.Projektek a 2021-2022-es tanévben
Kisprojektek:
1.Református templom modeljének elkészítese:
- Digitálisan 3D modelként
- Kinyomtatva 3D nyomtatóval
- Elkészítve polisztirolból
A képre kattitva az alkalomról készült fotóalbumba tekinthetünk.
2.TÖKjó délután - tökfaragás a műhelyben:
Egy csütörTÖKi délután TÖKjó alkalmunk volt a műhelyben, ahol a 4.osztállyak TÖköket faragtunk. Mivel a délutáni órák kevésnek bizonyultak, ezért a következő nap a munkáravaló nevelés órán folytattuk.
A képre kattitva az alkalomról készült fotóalbumba tekinthetünk.
3.Egyszerű gépekből nagyszerű szerkezetek:
A természetismeret órán az egyszerű gépekről tanulhattunk. A tanulók az osztály/műhelyben bemutatták a szerkezetük működsét melyet a műhelyadta lehetőségeket kihasználva tovább fejleszthettek, kiegészíthettek. Az online térbe kerülve is foglalkoztunk a témával.
Az alábbi linken elérhetővé tettem az az online órán használt prezentációnkat, melyben interaktív feladatok is találhatóak. Bátran próbáljátok ki:
Egyszerű gépek -online óra és egy további anyag: Egyszreű gépek II.
A 4., 5. és 6.osztályos tanulókkal ú.n Rube Goldberg gép tervezésébe,építésébe kezdtünk. Ez a láncreakció elvén működő egyszerű feladatok végzésére alkalmas, fölöslegesen bonyolult szerkezet
A 7.8 és 9.osztályos tanulókkal a technikaórán flipper gép tervezésébe kezdtünk, majd majd annak megvalósításába a technikaórán.
A képre kattitva az alkalomról készült fotóalbumba tekinthetünk.
4.Kutatók éjszakája 2021
A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Mi is csatlakoztunk a mozgalomhoz. Ennek köszönhetően két fizikai kísérlet-készletettel is megajándékoztak bennünket.
A képre kattitva az alkalomról készült fotóalbumba tekinthetünk.
5.Kódolás hete 2021
Az európai programozási hét egy alulról szerveződő kezdeményezés, amelynek célja a programozás és a digitális jártasság szórakoztató és érdekes módon történő bemutatása. Iskolánk minden évben csatlakozik a kezdeményezéshez. A programonk egyes része online térben valósult meg, mert több ösztályunk is karanténba került. Az virtuális műhelyünk felület lehetőséget adott, hogy egymásnak segítsünk ha elakadt valaki.
- a legkisebbekkel a Kódolás órája kampánythoz is kapcsolódtunk
- a 4.-től a 9.osztályig a GlaxyCoDr versenyhez is csatlakozott 68 diákunk
- két 9.oszt. diákunk részt vett az ENTER konferencia egy előadásán, egyikük az általuk hirdetett versenyhez is csatlakozott.
Iskolánk a Kódolás hetéhez való aktív kapcsolódásnak köszönhetően egy tanusítvánnyal is gazdagabb lett, mely megtalálható az albumban található képek közt.
A képre kattitva az alkalomról készült fotóalbumba tekinthetünk.
6.SELFIE - "készítése" a digitális technológiák használatáról:
A SELFIE egy ingyenes, online eszköz, amely abban nyújtott segítséget, hogy diákjaink és tanáraink felmérjék, hogyan használják a digitális technológiákat az innovatív és eredményes tanuláshoz. A felmérésben 67 tanulóból 47-en vettek részt.
Aki "elkészítette" SELFIE-ét, az egy tanusítvánnyal lehett gazdagabb a résztvételről.
Kitöltési arányok:
7.TESTOVANIE - 9
TESZTELÉS 9 címmel Interaktív feladatok adatbázisának elkészítését kezdtük meg.
A feladatokat
- matematika,
- magyar- nyelv és irodalom, valamint a
- szlovák- nyelv-és irodalo
elmúlt iskolaévek tesztjeiből hoztul létre belső használatra.
(A teszteket folyamatosan bővítése zajlik, ezért hiányos és akár hibák is találhatóak benne.)
A tesztek a képre vagy az alábbi elérhetőségre való kattintással érhetőek el:
https://view.genial.ly/61a4cf3e84700e0dae2dc8e0/learning-experience-didactic-unit-testovanie-9
Nagyszábású projekt 2021/22
STE@M osztályterem létrehozása:
Iskolánk Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltató (ZSE) Különleges iskola program pályázatának köszönhetően a Digitális FABrikáló Műhelyünk STE@M osztályteremmé bővülhet. Műhelyünk eszközparkunkat 3 ezer euró értékű eszközökkel bővíthetjük a közeljövőben. Úgymint: szerszámgépekkel, kéziszerszámokkal, elektronikai eszközökkel, célbútorokkal alapanyagokkal.
Korábbi STEAM projektek a Digitális FABrikáló Műhelyben
S T E A M
Science & Technology interpreted through Engineering & the Arts, all based in Mathematical elements.
A Természettudományok (S), a Technológia (T), a Műszaki tudományok (E), Művészet (A) és a Matematika (M) ötvözése
A STEAM egy olyan innovációs pedagógiai irányzat, ami a diákok a tudomány, a technológia, a műszaki tudomány, az esztétikai-művészet és a matematika területén lévő kompetenciák komplex fejlesztését célozza meg. Ez az irányzat megköveteli az epocha-rendszerében való óraszervezés kialakítását a megfelelő tér és eszközrendszer biztosításával.
Az irányzatban a művészet elsősorban, mint a kovász összetartja az egyes területeket, sőt további kulcskompetenciák fejlesztési területét is lehetővé teheti (pl.anyanyelvi, idegen nyelvi kommunikáció, szociális kompetenciák). Ennek köszönhetően a jelenség-alapú és a horizontális tanulás, mely különböző tudásterületeket kapcsol össze elméletben és gyakorlatban egyaránt.
Az alább összegyűjtött projektek az iskolában valósultak meg.
-
Mi tananyagunk - Interaktív tananyagok Interkatív-táblára - 2010
-
A virtuális világból a Kiterjesztett valóságba - 2014
-
Kreatív programozással a logikus gondolkozásért - EU Kódolás Hete 2015
-
Hová kerül a szemét az osztályból - Digitális Témahét 2016
-
Felkészülni! Vigyázz! MARS! - Digitális Témahét 2017
-
A Digitális FABrikáló Műhely EU Programozás Hete - 2017
-
BELMONT az okos-város – SmARt City - Digitális Témahét 2018
-
LeonARdo Da Vinci az első STE@M Maker - Digitális Témahét 2019
A műhelyünkben ezidáig sem “csak” Legók programozásával foglalkoztunk. A közeljövőben Digitális FABrikáló Műhellyé szeretnék válni, ahol ebben a közösségi alkotótérben a robotok programozásán túl, 3D nyomtatással, digitális elektronikával és más eszközökkel is találkozhatnak diákjaink. Ezúttal az EU Kódolás Hete keretén belül kerül sor a pozsonyi FabLab meglátogatására és vendégül látjuk a Dunakanyarban működő Málnalabor szakkörvezetőit, akik a programozható micro:bitek használatának rejtelmeibe avatja a műhelyünk diákjait.
A Katona Mihály Alapiskola diákjai 2017.október 11-én meghívást kaptak a pozsonyi FabLab-tól, ahol megismerkednek a nyitott műhely eszközparkjával azzal, hogy valójában mit is jelentenek az ilyen és az ehhez hasonló inovációs műhelyek
2017.október 13-én diákjaink tanítási óra keretén belül megismerkedhetnek a programozás rejtelmeivel és a Málnalabor közösség tagjaival, akik a Dunakanyarban szerveznek programozó szakköröket. A Digitális FABrikáló Műhelyünkben ezúttal mikrokontrollerek programozását ismertetik meg diákjainkkal.
A délutáni órákban a műhelyünket megnyitjuk a nyilvánosság számára is ahol:
– a LEGO robotok programozásával,
– a 3D nyomtatással,
– a micro:bitek programozásával,
– a 3D tervezéssel,
– a Kiterjesztett és Virtuális valósággal valamint
– a SCRATCH és KODU platformok környezetben való programozással ismerkedhet meg az érdeklődők.